Serwis Odpady.org.pl poświęcony jest takim zagadnieniom jak gospodarka i rynek odpadów, finansowanie inwestycji z zakresu odpadów, zrównoważony rozwój i certyfikacja w gospodarowaniu odpadami oraz polityce i prawodawstwu w gospodarce odpadami. Dział prawny i forum odpadowe pomoże znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Wydarzenia gospodarcze
Odsłon: 1,330

Poznań nauczy, gdzie wyrzucać śmieci

Nie wiesz, gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie albo co zrobić z niepotrzebną płytą CD? Miasto właśnie pracuje nad kompendium wiedzy o tym, jak postępować z odpadami.

- Jak to możliwe, że na żadnej stronie dotyczącej miasta Poznania nie jest choćby w dwóch zdaniach napisane, co zrobić z płytami CD? Nie są one zapewne zbyt przyjazne dla środowiska - zapytał "Gazetę" pan Wiktor.

- Płyty? - dziwi się przez moment Józef Rapior z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, jednak niemal natychmiast zapowiada poprawę: - Nie segregujemy ich, bo nie mamy na nie odbiorców, tak jak na leki czy baterie. Wierzę jednak, że to kolejny kłopotliwy śmieć, których jest sporo. Dlatego właśnie pracujemy nad kompendium wiedzy o zasadach postępowania z odpadami. Już sobie zanotowałem, że płyty CD też się powinny w naszej broszurze znaleźć - zapewnia.

Do poznaniaków trafi 200 tys. broszur, w których pojawią się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania. Będą tam więc nie tylko informacje o odpadach, ale również wskazówki, co należy zrobić, gdy znajdziemy bezpańskiego psa lub spotkamy w mieście dzikie zwierzę.

Na razie poznaniacy sporą część problemowych odpadów mogą znaleźć w specjalnym słowniku na stronie [link] Płyty CD jeszcze tu nie figurują, ale dowiedzieliśmy się, że można je bezpłatnie oddać w Punkcie Gromadzenia Odpadów Problemowych, czyli na popularnym Gratowisku, które działa przy ul. 28 czerwca 1956 r. nr 284.

źródło: Gazeta Wyborcza 20-018-2009

  Wersja do druku  Wyślij emailem.  
ocena: Nie oceniane 

Aby wystawiać komentarze na tej stronie, musisz być zalogowany. Zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.

Ogólnie o odpadach
Rozmowa ze Stanisławem Gawłowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska
CZARNEGO SCENARIUSZA W WYPEŁNIANIU UNIJNYCH ZOBOWIĄZAŃ NIE BĘDZIE Mimo ogromnych nakładów finansowych i wielu nowych inwestycji Polska nadal ma ogromne potrzeby do zrealizowania w gospodarce wodno-ściekowej...
Ostatnio dodane artykuły:

Podział odpadów
Koszalin ma zbiornik retencyjny na Dzierżęcince
Zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince w Koszalinie zapełniony. Ochroni on mieszkańców Koszalina i ich mienie przed podtopieniami. W niedalekiej przyszłości będzie też miejscem rekreacji i wypoczynku. Inwestycję w 80 procentach sfinansował WFOŚiGW w Szczecinie.
Ostatnio dodane artykuły:

Profilaktyka zanieczyszczeń
Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020. Wyzwania dla ekologii i ochrony środowiska.
Środki z funduszy europejskich na lata 2014-2020 będą odgrywać – podobnie jak w obecnej perspektywie finansowej UE 2007-2013 - kluczową rolę we wspieraniu ochrony środowiska w Polsce. Dotyczy to zarówno środków Funduszu Spójności w ramach programu krajowego, jak i środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - w ramach innych programów krajowych oraz regionalnych.
Ostatnio dodane artykuły:

Gospodarowanie odpadami
Gospodarka odpadami w województwie zachodniopomorskim – rozwiązania systemowe
Fundusz finansuje działania beneficjentów, które zmierzają do zminimalizowania ilości składowanych odpadów oraz odzyskiwania i przetwarzania surowców wtórnych. Dużego znaczenia nabierają również przedsięwzięcia związane z zapobieganiem powstawaniu odpadów i likwidacją nieefektywnych składowisk.
Ostatnio dodane artykuły:

Pozostałe informacje o odpadach
Podsumowanie POIiŚ
Sfinansowanie projektu przy udziale środków unijnych jest procesem dość trudnym i skomplikowanym chociażby ze względu na to, że trzeba spełnić szereg kryteriów aby otrzymać dofinansowanie. Sama realizacja przedsięwzięcia również wymaga przestrzegania warunków umowy i wytycznych wynikających z licznych rozporządzeń unijnych. Zatem pojawia się pytanie: czy warto? Oczywiście, że warto, bo dla każdego podmiotu nie ma lepszego źródła finansowania niż dotacja unijna. Ponadto Beneficjenci, którzy sięgnęli po te środki wiedzą , że Fundusz jako Instytucja Wdrażająca dysponuje doświadczoną kadrą, która wspiera Beneficjentów nie tylko merytorycznie, ale również proponuje różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na ustalenie korzystnego montażu finansowego dla planowanej inwestycji. Kładziemy duży nacisk na budowanie relacji z naszymi Beneficjentami, bo mamy do osiągnięcia wspólny cel – chronić nasze środowisko dla przyszłych pokoleń.
Ostatnio dodane artykuły:

Odpady a zrównoważony rozwój
Lider Ekologii 2014
Półtora miliona złotych otrzymają w tym roku zachodniopomorscy liderzy ekologii. Rusza trzecia edycja konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Ostatnio dodane artykuły: